Co je VPN - popis a služby

Zajímá vás bezpečnost a anonymita vašeho internetového připojení? Chcete, aby vaše akce na internetu byly nevystopovatelné, potřebujete simulovat připojení ze zahraničí? Nebo chcete výhody, které jsou dostupné pouze v jiných zemích? Řešením pro vás může být "VPN". Používání VPN má mnoho výhod a my jsme pro vás připravili podrobnější článek o významu VPN. V článku najdete také odkazy na kvalitní služby.

vpn-cesco-what-is-it

Obsah článku VPN

Co je to VPN?

Virtuální privátní síť (VPN) znamená virtuální privátní síť. Jedná se o službu, která je jedním ze způsobů, jak chránit své osobní údaje a soukromí na internetu před jinými třetími stranami nebo poskytovateli internetových služeb nebo při připojení k veřejným sítím. Vytvořením šifrovaného tunelu (neboli šifrováním) chrání vaši činnost při připojování ke vzdálenému nebo veřejnému internetu. Data jsou šifrováním chráněna před zneužitím nebo slíděním. VPN dokáže skrýt vaši polohu, IP adresu a internetové aktivity.

VPN lze rozdělit na firemní a soukromé. Firemní síť VPN slouží k připojení zaměstnanců k vlastnímu firemnímu serveru. V případě privátní sítě VPN je provoz směrován přes prostředníka, který zprostředkovává veškerá internetová připojení přes vzdálené servery v šifrované podobě.

Zabezpečení a VPN

VPN je nástroj kybernetické bezpečnosti, který šifruje vaše připojení k internetuskrýt vaši polohu a zabránit třetím stranám v zachycení vašich elektronických přenosů. VPN vyžaduje dva koncové body, které musí být správně nastaveny a nakonfigurovány tak, aby odesílaly a přijímaly data pomocí zabezpečeného protokolu. Služby VPN maskují vaši IP adresu (speciální číslo jedinečné pro vaši síť) tím, že přesměruje vaši komunikaci a funguje jako prostředník. Díky kombinaci šifrovacího tunelu a serveru VPN brání hackerům, vládám, poskytovateli internetu nebo komukoli jinému, aby vás "špehoval", když jste na webu.  

Představte si, že surfování na internetu je jako cesta autem. Chcete navštívit různá místa (webové stránky) nebo utratit peníze za zajímavé atrakce (online nakupování). Jste zcela viditelní, po těchto digitálních cestách autem může kdokoli nahlédnout do vašeho soukromí. Nejste vůbec chráněni, kdokoli může vidět vaši identitu a může vás sledovat i domů. Nebezpečí číhá na každém kroku. Pomocí VPN se můžete maskovat soukromým tunelem, místo abyste jeli po otevřené internetové silnici, takže můžete zůstat v anonymitě a nikdo nebude vědět, kam jedete a co děláte. 

VPN je podobná bráně firewall, ale nelze ji monitorovat.
Zatímco firewally jsou jako síta, která kontrolují datové pakety přicházející a odcházející ze sítě nebo počítače, VPN jsou trochu jiné. VPN používají k zabezpečení informací přenášených mezi servery šifrování tunelů, což například ztěžuje přístup virů do vaší sítě nebo počítače.

 

Nejlepší VPN pro Česko

Vznik a počátky sítí VPN

Internet vstoupil do komerčního světa v 90. letech, kdy byl doslova senzací. Zpočátku se lidé mohli připojovat pouze k zařízením ve stejné síti, ale to se brzy změnilo a uživatelé mohli komunikovat i prostřednictvím vzdálené nebo sdílené sítě. Byly to podniky a státní instituce, které si zpočátku začaly budovat vlastní sítě pro vzájemné sdílení informací. Koncem 20. století se sdílené (veřejné) sítě rozšířily mezi veřejnost, ale mimo ně otřásl světem nový fenomén: kyberkriminalita. Netrvalo dlouho a zločinci se chopili nové příležitosti, aby z podniků nebo vlád získali citlivé údaje nebo finanční prostředky. Obavy z krádeží vedly k vytvoření způsobu, jak zabezpečit internetové připojení. Šifrování IPkterá se stala prvním krokem k moderní VPN. Základna "black hat hackerů" (profesionálů v oblasti počítačové kriminality) se stále rychleji rozrůstala a jedním z řešení ochrany před útoky byly sítě VPN. VPN samozřejmě neřeší všechno, ale některým aspektům, jako je například slídění, zabraňují.

Proč používat VPN?

Velký počet lidí má ve svém mobilu nebo notebooku citlivé a soukromé dokumenty. Používají je k práci nebo do školy. Veřejné připojení k internetu sice usnadňuje každodenní život, problémem však je, že mnohé bezplatné veřejné sítě Wi-Fi nejsou bezpečné. Hacker tak může snadno zachytit informace, které přes tuto veřejnou síť posíláte. Kromě těchto informací může získat také vaše bankovní údaje, ale také hesla. Pokud si však nainstalujete a budete používat soukromou síť VPN, můžete být chráněni o úroveň více a bezpečně se připojit i mimo svůj domov.

Internet a otevřená síť Wi-Fi se staly součástí každodenního života. Najdete ji v podnicích, nemocnicích, knihovnách, obchodech, ve vlaku nebo v autobuse. Po celém světě jsou například stále oblíbenější internetové kavárny, které nabízejí spolu s kávou bezplatnou síť Wi-Fi, k níž se můžete bez problémů připojit s notebookem, tabletem nebo mobilním telefonem. V tomto případě je však třeba myslet na riziko, které tato veřejná síť přináší. Hackeři tuto síť rádi využívají ke špehování. Jak se tedy můžete nejlépe chránit?

Výhody sítě VPN

Používání sítě VPN je výhodné z několika důvodů.

  • VPN může chránit vaše data a informace před hackery, třetími stranami a společnostmi, jejichž webové stránky navštěvujete. Zůstanete v naprosté anonymitě.
  • Pokud potřebujete použít IP adresu obejít cenzuru místního obsahu. Musíte si však být vědomi možných problémů (například v zemích, kde stále vládnou totalitní režimy).
  • Některé společnosti, jako je Netflix nebo Youtube Premium, jsou levnější pro návštěvníky ze zemí jako je Turecko nebo Argentina, můžete si zřídit účet přes tureckou VPN a najednou platíte dvakrát tolik.
  • Dostupnost obsahu - Některé online služby jsou dostupné pouze v zahraničí, například v USA. Pomocí VPN můžete simulovat připojení z USA a získat tak přístup i k jinak uzamčenému online obsahu.
  • VPN si poradí také s blokování konkrétních internetových protokolůgenerované zprostředkovatelem připojení. Mohou to být například různé protokoly P2P a podobně.
  • V zemích, jako je Rusko nebo Čína, se můžete vyhnout státem kontrolované cenzuře.
Geografické blokování často způsobuje uživatelům problémy. Některé aplikace a služby jsou dostupné pouze pro obyvatele vybraných zemí. Většinou je to kvůli právním omezením, jako jsou autorská práva a ochrana osobních údajů. Pomocí sítě VPN můžete v některých případech tato blokování obejít, protože cílová služba předpokládá, že se uživatel nachází v místě poskytovatele VPN. Některé společnosti nastavují své stránky tak, aby uživatelům zobrazovaly vyšší ceny zboží nebo služeb, pokud pocházejí ze země s vyššími platy. VPN vám může pomoci tyto nevýhody odstranit a ušetřit spoustu peněz například na měsíčních poplatcích za oblíbené služby. Jistě znáte například rozdílné ceny za službu YouTube Premium, pokud nasimulujete připojení ze země, jako je Argentina, můžete získat i čtyřikrát nižší cenu za měsíc.

Nevýhody sítí VPN

Každá technologie má své výhody, ale také nevýhody. VPN není výjimkou. Každá společnost poskytující VPN má své výhody a nevýhody, ale existují i nevýhody, které je třeba brát v úvahu.

  • Jednou z hlavních nevýhod je možné snížení rychlosti přenosu dat. Je zodpovědný za šifrování a následné dešifrování na straně vaší sítě VPN a serveru VPN. Dnes však existují natolik kvalitní služby, že i tento problém lze odstranit.
  • Další nevýhodou je blokování konkrétních IP adreskteré používají sítě VPN. Provozovatelé serverů, poskytovatelé internetových služeb a dokonce i některé vlády se snaží proti VPN bojovat blokováním jejich IP adres. Může se proto stát, že vaše IP adresa bude zablokována a některé webové stránky nebo konkrétní obsah budou nedostupné. Tento problém je však sporadický, protože VPN mění IP adresy.

Jak se mohu chránit kromě VPN?

Pokud se rozhodnete používat VPN, jen získáte! Kromě VPN však existují i další způsoby ochrany, které by měl znát každý uživatel internetu.

  • Vybírejte sítě Wi-Fi chráněné heslem.
  • Nezapomeňte se po ukončení práce od sítě odpojit a nenastavujte automatické připojení k této Wi-Fi.
  • Neignorujte varování na podezřelých webových stránkách a nenechte se zlákat ke kliknutí na podezřelý odkaz.
  • Pokud máte možnost a kapacitu, je lepší se připojit k vlastním mobilním datům.
  • Nekupujte věci kreditní kartou přes veřejné sítě Wi-Fi.

Jak nastavit VPN přímo v notebooku - bez aplikace (Windows)

Můžete snadno a bez instalace připojení k síti VPN přímo prostřednictvím vašeho notebooku, který budete používat pro soukromé účely. Buďte však opatrní, budete potřebovat IP adresu sítě VPN, ke které se chcete připojit, existují bezplatné možnosti, ale jsou velmi pomalé. Nedoporučujeme bezplatné služby ani VPN z pochybných webů. Samotný operační systém Windows nabízí možnost vytvořit server VPN. Nastavení se může zdát složité, ale není..

Vytvoření profilu:

  1. Chcete-li přejít k samotnému nastavení, klikněte na tlačítko Start a přejděte na stránku "Nastavení".
  2. Zde vybereme možnost "Síť a internet", kde klikneme na ikonu "VPN".
  3. Zobrazí se možnost "Přidání připojení VPN". Klikněte na něj.
  4. V terénu "Poskytovatel VPN" vyberte Windows (vestavěný).
  5. Svévolně pojmenovat "Název připojení".
  6. Dále vyplňte "Název nebo adresa serveru"se kterým chcete navázat připojení VPN. (Jedná se o název veřejné sítě Wi-Fi, kterou chcete použít).
  7. V krabici "Typ VPN" musíte zvolit stejný typ připojení VPN jako server, ke kterému se chcete připojit.
  8. Vyberte "Typ přihlášení". Pro osobní účely se nejčastěji používá uživatelské jméno a heslo. Libovolně je vyplňte a poté klikněte na tlačítko "Uložit".

Připojení k síti VPN:

  1. V pravém dolním rohu hlavního panelu najdete ikonu Síť.
  2. Když na ni kliknete, zobrazí se možnosti připojení k sítím. Vyberte síť, ke které se chcete připojit. Pokud je tlačítko "Připojit" se objeví v části Připojení VPN, stačí na ni kliknout. Když se zobrazí nastavení VPN, vyberte připojení VPN a stiskněte tlačítko "Připojit".
  3. Můžete být vyzváni k zadání přihlašovacích údajů, které jste vyplnili při vytváření profilu. Stačí je vyplnit.

wifi a vpn

Nejlepší VPN v České republice

Někteří uživatelé mohou toto nastavení sítě VPN pomocí systému Windows považovat za složité a neúspěšné. V takovém případě nemusíte zoufat. Existuje řada poskytovatelů VPN, kteří nabízejí aplikace, které toto vše provedou za vás. Nastavení VPN pomocí aplikace je snadné a zvládne ho každý uživatel. Jednou z největších výhod používání aplikace VPN je možnost připojit se "z jedné země do druhé" bez nutnosti měnit IP adresu v nastavení.

Níže přinášíme 3 společnosti VPN, které nabízejí kvalitní VPN, jež vás ochrání a případně vám ušetří náklady na různé internetové služby.

Potato VPN

PotatoVPN byla založena v roce 2020 a je jednou z nejnovějších prémiových VPN se sídlem v Singapuru. Je k dispozici nejen pro notebooky, ale také pro stolní počítače (Windows a macOS) a mobilní telefony (Android a iOS). Najdete ji dokonce i na Amazon Fire TV. Stejně jako ostatní sítě VPN nabízí PotatoVPN svým uživatelům 256bitové šifrování AES. AES používají i armády nebo banky ke skrytí svých digitálních dat.

PotatoVPN nenabízí mnoho funkcí, ale ty, které má, fungují skvěle. Proto je vhodná pro začátečníky, kteří se bojí složitých nastavení a funkcí. Je také vhodná pro ty, kteří dávají přednost pohodlí a jednoduchosti před funkcemi.

PotatoVPN je dostatečně rychlá nejen pro běžné surfování, ale také pro streamování, hraní her a sdílení souborů.

Největší nevýhodou, na kterou si uživatelé musí dát pozor, je konektivita. PotatoVPN nepoužívá přepínačkterá chrání vaši skutečnou IP adresu. Pokud se spojení přeruší, musíte VPN znovu povolit.

Výhody:Nevýhody:
RychlostMéně funkcí
Pokročilé šifrováníNepřítomnost přepínače
Online zákaznická podporaOmezený počet protokolů
Možnost bezplatné verze 
Jednoduchost 
Nemusíte se registrovat 
Podpora mobilních zařízení, tabletů, počítačů a televizorů 

PotatoVPN nabízí bezplatnou verzi, kde máte na výběr ze sedmi serverů v klíčových zemích pro pohodlné používání. V případě předplatného, v němž získáte více výhod, si můžete vybrat ze dvou možností. Služba nabízí 30denní záruka vrácení peněz.

Cena Potato VPN

 MěsíčníRoční
Cena11,18 € (280 Kč)5,59 €/m (141 Kč) (67,13 €/rok)

Oba plány předplatného nabízejí 7denní zkušební období.

Pure VPN

purevpn recenze

Mezi uživateli v České republice patří PureVPN k nejoblíbenějším. Společnost sídlí na Britských Panenských ostrovech, kde neexistuje zákon o povinnosti uchovávat digitální data. V důsledku toho společnost neuchovává žádné záznamy o používání sítě svými uživateli.. Protože jí neuvěřitelně záleží na ochraně soukromí, od roku 2022 vypnula své fyzické servery v Indii, kde po ní vláda požadovala shromažďování a předávání uživatelských dat.

PureVPN je skvělým ochráncem soukromí při surfování na internetu, stahování a streamování. Dokáže odblokovat mnoho streamovacích služeb, například Netflix, Disney+ a Hulu. Vaše skutečná IP adresa zůstane skrytá a v bezpečí. Všechny stopy a pohyby na internetu budou vymazány. Z hlediska poměru ceny a nabízených výhod (kterých je mnoho) si PureVPN vede opravdu skvěle.

Výhody:Nevýhody:
Protokol WireGuardNení k dispozici bezplatná verze
Anonymní surfování a soukromí 
Více než 6500 serverů ve více než 71 zemích. 
Vždy je k dispozici více než 3000 IP adres 
Chrání až 10 zařízení najednou 
Rychlost 
Snadné použití 

PureVPN Cena

Na rozdíl od služby Atlas VPN tato služba neposkytuje bezplatnou verzi. Nabízí však několik možností předplatného a možnost až 31denní záruka vrácení peněz v případě, že nejste spokojeni.

MesačneStandardníPlus
Cena19,05 € (480 Kč)15,79 € (398 Kč)
Vysokorychlostní síť VPNAnoAno
Bezpečné ukládání heselNeAno
Koncové šifrováníNeAno
Správce osobních údajůNeNe
ROČNÍStandardníPlus
Cena2,99€/m. (75 Kč)5,42€/m. (136 Kč)
Vysokorychlostní síť VPNAnoAno
Bezpečné ukládání heselNeAno
Koncové šifrováníNeAno
Správce osobních údajůNeNe

Ceny v tabulce jsou uvedeny po odečtení průběžných slev:

Standardní: sleva 74%+ 2 měsíce ZDARMA

Navíc: sleva 66%

Max: sleva 76%+ 3 měsíce ZDARMA

2 ROKYStandardníPlusMax
Cena1,89€/m. (49 Kč)2,86€/m. (72 Kč)3,20€/m. (80 Kč)
Vysokorychlostní síť VPNAnoAnoAno
Bezpečné ukládání heselNeAnoAno
Koncové šifrováníNeAnoAno
Správce osobních údajůNeNeAno

Ceny v tabulce jsou uvedeny po odečtení průběžných slev:

Standardní: sleva 84%+ 2 měsíce ZDARMA

Navíc: sleva 82%+ 2 měsíce ZDARMA

Max: sleva 83%+ 3 měsíce ZDARMA

Vyplatí se bezplatná VPN?

Některé uživatele potěší, když najdou VPN, která nabízí bezplatnou verzi VPN. Musíte však mít na paměti, že tyto bezplatné služby VPN jsou méně kvalitní a mají následující nevýhody:

  • Menší počet serverů - nedostatek serverů, které by pokryly šířku pásma, bude mít za následek nižší rychlost.
  • Nízké zabezpečení - bezplatné verze používají slabší bezpečnostní protokoly, které vás nemusí dostatečně chránit.
  • Reklamy - některé bezplatné VPN využívají příjmy z reklam, protože nejsou finančně podporovány uživateli.
  • Streamování a stahování - uživatel má obvykle limit na množství stažených souborů a streamovací služby v bezplatných verzích nemusí být k dispozici.

Zajímavá fakta o VPN

  • Podle společnosti VPNMentor je po celém světě až 31 uživatelů % Internet používá VPN v práci nebo doma.
  • Až 51 % lidí používá VPN k ochraně svého soukromí v. veřejné sítě Wi-Fi. (Top10VPN)
  • Téměř 50 amerických společností % utrpělo v minulosti únik dat. (CompariTech)
  • Z údajů společnosti CompariTech vyplývá, že 64 uživatelů % VPN používá tuto technologii pro chytré telefony
  • Z případů narušení bezpečnosti online 72 % globálních případů se týká velkých podniků a 28 % malých podniků. (Finance online)
  • Podle společnosti VPNMentor až 37 podniků % tvrdí, že by byly připraveny na. kybernetický útok. Otázkou však je, jak by to fungovalo.

Záleží na vás, kterou službu VPN si vyberete, ale všechny tyto služby vám zajistí kvalitní surfování bez obav ze sledování vašeho provozu. Doufáme, že se vám náš obsáhlý přehled VPN líbil a že vám pomohl vybrat tu správnou službu.

Obrázky: pixabay.com. Zdroje: en.wikipedia.org, healthit.gov, csrc.nist.gov

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *